کنترل و بازدید درب ها و کابین آسانسور

    کنترل و بازدید درب ها و کابین آسانسور

در این مبحث نگاهی میکنیم به کنترل و بازدید درب ها و کابین آسانسور بعد از یک پروژه تزئینات و بازسازی کابین آسانسور .

سوالی که برای خیلی از کارفرما ها در جریان یک بازسازی کابین آسانسور به وجود میاد این است که بطور مثال نصب سنگ کف آسانسور آیا به وزن آسانسور اضافه نمیکند ؟ و اگر اضافه میشود این سنگینی چه مقدار می باشد و آیا برای رفع این مشکل راه حلی وجود دارد؟

بطور میانگین یک سنگ یک تیکه بین 40 تا 50 کیلوگرم به وزن کابین آسانسور اضافه میکند البته بستگی به نوع سنگ دارد که میتواند گرانیت و یا مرمریت باشد <گرانیت بیشتر و مرمریت وزن کمتری دارد>با توجه به اینکه کادر وزنه معمولا رزرو چدن دارد یعنی اگر یک کابین آسانسور 4 نفره مورد نظر ما باشد محاسبه چدن 4 تا 75 کیلو بعلاوه وزن کابین و تجهیزات آن می باشد . اگر مثلا نصاب آسانسور به عدد 600 کیلو برسد حدود 750 کیلو چدن به درون کادر وزنه میریزد این اضافه چدن ریخته شده به این علت هست که اگر در یک کابین آسانسور 4 نفره 6 نفر سوار شد مشکلی به وجود نیاید.منظور از بیان مشکل برای آسانسور ایننیست که کابین آسانسور به ته چاهک سقوط بکند یا سیم بکسل نگاه دارنده پاره بشود معمولا اگر اگر چدن استفاده شده در کادر وزنه و کابین کم یا زیاد باشد آسانسور در سر طبقات بالا و پایین می ایستد البته به اصلاح لول نبودن کابین با درب طبقه دلایل دیگری هم دارد. حالا اگر ما به وزن آسانسور اضافه کردیم و این مشکل بوجود آمد راه حل خیلی ساده هست <اضافه کردن چدن به کادر وزنه >به همین سادگی این مشکل قابل حل می باشد .

یک تزئینات و بازسازی چه مقدار به وزن کابین آسانسور اضافه میکند؟

اگر ما وزن سنگ را هم حساب بکنیم حدود 70 تا 80 کیلو یک تزئینات به کابین آسانسور میتواند اضافه کند.

کنترل و بازرسی آسانسور به طور معمول به پنج مرحله عمده تقسیم میشود.

بازدید از چاهک آسانسور

برای این کار کابین آسانسور را به آخرین طبقه میبریم و درب اولین طبقه را باز میکنیم داخل چاهک یک کلید قارچی شکل به اسم کلیدstopداریم که کا این کلید از کار انداختن حرکت کابین آسانسور می باشد. ارتفاع یک چاهک حداقل 140 سانتیمتر می باشد در آسانسور هایی با سرعت بالا این ارتفاع بیشتر می باشد پیشنهاد میشود در انتهای یک پروژه تزئینات و بازسازی کابین آسانسور چاهک هم بازدید و اگر نیاز دارد نظافت کلی شود.

فاصله قاب وزنه با ضربه گیر اندازه گیری شود

این فاصله بین 20 تا 30 سانتیمتر متغیر است لازم است طبق دستور العمل سازنده و استاندارد معتبر کنترل گردد . در صورتی که ضربه گیر زیر قاب وزنه نصب شود این فاصله 30 سانتیمتر می باشد.

ابتدای محل استقرار ریل های کادر وزنه و کابین آسانسور کنترل و بازدید شود

ریل های قاب وزنه تعادل و کابین آسانسور باید بر روی ورق های آهنی با ضخامت 5 میلی متر که قبلا نصب شده قرار میگیرد ریل ها نباید بر روی آنها قرار بگیرند در بعضی از موارد از براکت برای مهار انتهای ریل استفاده میشود.

ابعاد جان پناه کنترل شود

اگر در زمانی سرویسکار آسانسور به هر دلیلی داخل چاهک آسانسور باشد وکابین آسانسور به سمت پایین حرکت کند نفر باید حداقل اندازه جان پناه خود فضا داشته باشد .

کنترل قاب وزنه و تعداد چدن های موجود

در بالای مقاله توضیحاتی در مورد کادر وزنه داده شد  چدن های کادر وزنه باید مهار شود اگر وزنه ها مهار نشود موجب خطرات جانی میشود . در زیر کادر وزنه یک ضربه گیر قرار دارد .

بازرسی درب های طبقات و کابین آسانسور

اگر در تزئینات کابین آسانسور درب ها هم نیاز به روکش شدن داشت درب ها باید باز و استیل شود در پایان این کار باید کلیه درب بازرسی شود زیرا انجام ندادن این کار میتواند باعث خرابی زیاد در آسانسور گردد.

در ابتدا باید بازشوی درب کنترل شود درب ها باید بصورت شاقول نصب شود و در کنر ستون درب قرار بگیرد فاصله دربهای تمام اتوماتیک از روی آستانه نباید بیشتر از 6 سانتیمتر باشد و در درب لولایی این عدد از کف حساب میشود.

اگر یک درب لولایی با روکش استیل پوشش داده شود باید عملکرد قفل ها و عملکرد صحیح 2 زبانه آن مورد بازرسی مجدد قرار بگیرد. از جمله موارد دیگری که باید مورد بازرسی قرار بگیرد عبارت است از زنگ اضصراری .شسی فن کابین . نحوه کارکرد قفل ها . شسی DO.روشنایی داخل کابین اگر از هالوژن  در سقف استیل کابین آسانسور استفاده نشده باشد نور کابین باید 50 لوکس را تامین کند.استحکام دستگیره کابین  مجدد چک شود استحکام آیینه کابین بسیار محکم است در طراحی تزئینات کابین آسانسور باید آیینه از سقف رد شود تا سقف نگاه دارنده ایینه شود .اگر از پلاک ظرفیت استفاده میشود کنار آیینه قرار داده شود.پنل شسی آسانسور در صورت تعویض باید چک شود بهمراه کابین آسانسور به تمامی طبقات رفته و از عملکرد صحیح نمایشگر و چراغ جهت مطمئن شوید.ابعاد داخلی کابین آسانسور در فاطله یک متر از کف باید اندازه گیری شود و مقدار سزح با طرح و پلاک ظرفیت نصب شده مقایسه شود .عموما سطح اندازه گیری شده در جداول استاندارد با مقدار حداقل و حداکثر سطح مقایسه و در نهایت توان نیروی محرکه آسانسور مطابقت داده میشود/

محل نصب و موقعیت شستی های ظبقات و کابین باید طبق استاندارد باشد این اندازه برای شستی طبقات 110 از کف می باشد و برای کابین آسانسور 1 متر تا اولین دکمه این کار به این علت هست که کودک دسترسی به دکمه های آسانسور نداشته باشد./

< زیبایی آسانسور محم است>

تزئینات کابین آسانسور

بازسازی کابین آسانسور

نوسازی کابین آسانسورهای قدیمی در محل

روکش استیل درب آسانسور

با تشکر

استیل کاران

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای